UCHWAŁA NR XV/79/2003
RADY MIASTA DĘBLIN
Z DNIA 7 lipca 2003 r.
w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Dęblin-Centrum I
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 142 z 2001r. poz. 1591 z późniejszymi zmianami) oraz art. 8 ust. 1 i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym /tekst jednolity Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 z późniejszymi zmianami/ - uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Dęblin - Centrum I.
Rozdział I
Przepisy ogólne
§ 1
Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stanowią treść niniejszej uchwały.
Wyrażone są w postaci:
1) ustaleń ogólnych dotyczących całego obszaru objętego opracowaniem (rozdział II),
2) ustaleń szczegółowych, dotyczących terenów wydzielonych liniami rozgraniczającymi i oznaczonych symbolami (rozdział III),
3) rysunku planu w skali 1:1 000, który stanowi załącznik do uchwały.
§ 2
1. Plan obejmuje obszar o powierzchni około 17,0 ha.
2. Granice planu stanowią;
- od północy - ulice Warszawska i Niepodległości,
- od zachodu - rzeka Irenka,
- od południa - granica terenów wojskowych oraz linia biegnąca w odległości 22 m na południe od ulicy Wąskiej i rowu melioracyjnego,
- od wschodu - istniejąca ulica biegnąca wzdłuż granicy działki Nr 4080/18.
Z opracowania wyłączono tereny, które objęte zostały zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Centrum w Dęblinie, zatwierdzoną uchwałą Nr XI/72/99 Rady Miejskiej w Dęblinie z dnia 27 kwietnia 1999 r.
§ 3
Celem regulacji zawartych w planie jest:
1) ustalenie przeznaczenia terenów,
2) określenie zasad oraz warunków zabudowy i zagospodarowania poszczególnych terenów wydzielonych liniami rozgraniczającymi,
3) koordynacja inwestycji w obszarze opracowania,
4) zapewnienie ochrony interesów publicznych w zakresie:
- realizacji usług publicznych,
- ukształtowania przestrzeni publicznej w tym terenów zieleni,
- ukształtowania prawidłowego układu komunikacyjnego w obszarze opracowania,
- zabezpieczenie terenów pod lokalizację obiektów i sieci infrastruktury technicznej,
- ochrony środowiska przyrodniczego i wartości kulturowych miasta.
§ 4
1. Następujące oznaczenia graficzne na rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu:
1) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu i sposobie użytkowania - ściśle określone,
2) linie zabudowy - obowiązujące i nieprzekraczalne.
3) linie podziału wewnętrznego terenów - ściśle określone,
4) granice obszarów objętych ochroną prawną:
- strefa ochrony konserwatorskiej układu urbanistycznego miasta,
- stała powierzchnia ograniczająca wysokość obiektów w rejonie lotniska i rzędne płaszczyzny ograniczającej,
- strefa ochrony radiostacji.
2. Następujące oznaczenia graficzne na rysunku planu są postulowane, mają charakter wytycznych i określają zasady:
1) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu i sposobie użytkowania - orientacyjne,
2) linie podziału wewnętrznego - orientacyjne,
3) przebieg sieci infrastruktury technicznej,
4) usytuowanie obiektów infrastruktury technicznej,
5) usytuowanie i obrys poszczególnych obiektów,
6) ukształtowanie zieleni.
Rozdział II
Ustalenia ogólne
Przyjmuje się następujące ustalenia ogólne, określające sposób zagospodarowania oraz kształtowania zabudowy dla całego obszaru objętego opracowaniem, z wyłączeniem przypadków, gdy ustalenia szczegółowe lub rysunek planu stanowią inaczej.
§ 5
1. Teren opracowania znajduje się w obszarze uciążliwości powodowanej przez starty, lądowania i przeloty statków powietrznych.
W związku z tym obiekty budowlane przeznaczone na stały pobyt ludzi powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenia akustyczne o charakterze konstrukcyjno-budowlanym i architektonicznym, zmniejszające poziom hałasu.
Obowiązuje wprowadzenie:
1) stolarki okiennej o podwyższonej izolacyjności akustycznej, zmniejszającej poziom hałasu,
2) odpowiednich ogrodzeń - dopuszcza się realizację fragmentów ogrodzeń jako pełnych, szczególnie w narożach oraz przy wejściach i wjazdach na działki,
3) zieleni izolacyjnej na terenie działek.
2. Z uwagi na położenie obszaru w strefie ochronnej radiostacji, lokalizację wszelkich budynków o większej kubaturze (powyżej 200 m2 powierzchni bocznej) oraz wysokich obiektów technicznych, takich jak maszty, kominy wolnostojące itp. należy każdorazowo uzgadniać z Szefostwem Infrastruktury Lotniskowej WLOP.
3. Część terenu objętego opracowaniem, oznaczona na rysunku planu znajduje się w pasie nalotów lotniska, to jest w obszarze o maksymalnej uciążliwości. Obowiązuje tu zakaz wprowadzania intensywnych form zabudowy mieszkaniowej oraz zastosowanie zabezpieczeń akustycznych wymienionych w ustępie 1.
4. Na terenie objętym opracowaniem, ze względu na sąsiedztwo lotniska obowiązuje ograniczenie wysokości zabudowy. Rzędne płaszczyzny ograniczającej oznaczono na rysunku planu.
§ 6
1. Obejmuje się ochroną konserwatorską fragment historycznego układu urbanistycznego dawnej osady "Irena" w granicach jak oznaczono na rysunku planu.
2. Ochronie podlega:
1) układ ulic,
2) historyczne linie i gabaryty oraz układ zabudowy,
3) wystrój architektoniczny elewacji, rodzaj pokrycia dachu i rozwiązań materiałowych,
4) sposób zagospodarowania przestrzeni publicznej (rynek) i mieszkaniowej,
5) kierunki i skala podziałów geodezyjnych.
3. Na terenie objętym opracowaniem obowiązuje utrzymanie historycznych linii zabudowy, wyrażonych na rysunku planu jako obowiązujące linie zabudowy.
4. Dla zabudowy usytuowanej w strefie ochrony konserwatorskiej, oznaczonej na rysunku planu obowiązuje dostosowanie obiektów modernizowanych rozbudowywanych i projektowanych pod względem gabarytu (wysokość zabudowy), architektonicznym i rozwiązań materiałowych do zabudowy historycznej części miasta Dęblina:
1) wysokość zabudowy - do 3 kondygnacji, z których ostatnia jest poddaszem użytkowym,
2) dach stromy o nachyleniu połaci dachowych 25-400, symetryczny,
3) wyniesienie poziomu parteru - do 42 cm ponad poziom chodnika ulicy,
4) obowiązuje dostosowanie funkcjonalne i architektoniczne parterów budynków do możliwości zlokalizowania usług; wejście dla klientów i ekspozycja usług od strony ulic.
5. Obowiązuje zastosowanie materiałów wykończeniowych charakterystycznych dla zabudowy historycznej, to jest tynków gładkich na elewacjach, malowanych w pastelowych kolorach, z wykluczeniem wykładzin typu siding, glazury i terakoty.
Dopuszcza się stosowanie wykładzin ceramicznych na cokoły budynków.
Dachy: kryte blachą płaską, dachówką ceramiczną lub materiałami dachówkopodobnymi. Dopuszcza się zastosowanie gontów bitumicznych. Obowiązuje ujednolicenie kolorystyki - dopuszcza się różne odcienie czerwieni i brązu.
6. W przypadku remontów i realizacji nowych obiektów przy ulicach, w strefie ochrony konserwatorskiej układu urbanistycznego miasta Dęblina obowiązuje uzyskanie warunków i wytycznych konserwatorskich na etapie opiniowania przez LWKZ decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.
§ 7
Zasady ogólne zagospodarowania
1. Podział terenu na działki budowlane odbywać się będzie na wniosek właścicieli, zgodnie z zasadami podziału przedstawionymi na rysunku planu.
2. Podział terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i mieszkaniowej z usługami, przedstawiony na rysunku planu zawiera optymalną ilość działek w kwartałach. Dopuszcza się zmianę ilości i granic działek na poszczególnych terenach. Zmiany powinny być zgodne z zasadami zabudowy zawartymi na rysunku planu i ustaleniami planu (kierunki podziału i zachowanie dopuszczalnego wskaźnika zabudowy każdej działki).
3. Na obszarze objętym opracowaniem dopuszcza się realizację usług nieuciążliwych lub uciążliwych o uciążliwości ograniczonej do granic terenu, do której inwestor ma tytuł prawny.
Wyklucza się usługi mogące pogorszyć stan środowiska.
4. Tereny przewidziane w planie na cele publiczne mogą być wykorzystane w sposób dotychczasowy lub inny tymczasowy, ustalony przez władze miasta pod warunkami:
1) użytkowanie to nie będzie powodowało uciążliwości dla terenów sąsiednich,
2) nie będzie to zakłócało ładu przestrzennego i nie będzie obnżało estetyki otoczenia,
3) zainwestowanie związane z tymczasowym wykorzystaniem terenu nie będzie miało trwałego charakteru.
5. W granicach wydzielonych działek i terenów obowiązuje zapewnienie miejsc parkingowych w ilości niezbędnej dla potrzeb prowadzonej działalności.
6. Dla terenów oznaczonych symbolem MN ustala się:
1) przeznaczenie:
a) podstawowe - zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna,
b) uzupełniające - usługi nieuciążliwe,
2) warunki zagospodarowania:
a) na terenie istnieje możliwość realizacji nowej zabudowy, adaptacji i rozbudowy istniejącej oraz przekształceń własnościowych, podziału na działki budowlane, zgodnie z zasadami przedstawionymi na rysunku planu,
b) przy sytuowaniu obiektów obowiązują nieprzekraczalne lub obowiązujące linie zabudowy - zgodnie z rysunkiem planu,
c) usługi mogą być realizowane w parterach budynków mieszkalnych, w pomieszczeniach zintegrowanych z budynkiem mieszkalnym, z wejściem od strony ulicy - lub w budynkach usytuowanych w głębi działek z uwzględnieniem przepisów dotyczących warunków technicznych zabudowy i zachowaniem dopuszczalnej powierzchni zabudowy działki,
d) dopuszcza się zabudowę jednorodzinną w formie budynków wolnostojących, bliźniaczych lub szeregowych,
e) wysokość budynku mieszkalnego - poza strefą ochrony konserwatorskiej - do 2 kondygnacji, części usługowej również do 2 kondygnacji,
f) dachy strome o kącie nachylenia połaci 25-400,
g) poziom posadowienia parteru - maksymalnie do 0,45 m ponad poziom chodnika przylegających ulic,
h) dopuszcza się lokalizację budynków gospodarczych i garaży o wysokości 1 kondygnacji, z zachowaniem dopuszczalnej powierzchni zabudowy działki;
i) garaże należy realizować jako zintegrowane z budynkiem mieszkalnym i usytuowane w poziomie parteru lub w postaci odrębnego budynku w głębi działki; budynki garażowe w głębi działki należy grupować poprzez usytuowanie w granicy sąsiadujących ze sobą działek.
7. Ogrodzenia działek, w miejscach gdzie je plan dopuszcza powinny spełniać następujące warunki:
- obowiązuje ujednolicenie charakteru i wysokości ogrodzeń (1,3-1,7 m), które należy sytuować w liniach rozgraniczających ulic i działek; od strony ulic obowiązują ogrodzenia ażurowe, drewniane lub stalowe (pręty proste); dopuszcza się ogrodzenia pełne (mur), w szczególności przy wjazdach i wejściach na działki,
- pomiędzy działkami dopuszcza się ogrodzenia z siatki stalowej powlekanej, w kolorze zielonym, grafitowym lub temu podobnym.
8. W ramach ustaleń szczegółowych dla wydzielonych terenów określa się przeznaczenie podstawowe.
W przypadku określenia dla terenu również przeznaczenia dopuszczalnego obowiązuje zasada, by takie obiekty i urządzenia nie zajmowały łącznie więcej niż 25% powierzchni danego obszaru.
§ 8
1. Na terenie objętym opracowaniem obowiązuje zasada przebiegu tras komunikacyjnych przedstawionych na rysunku planu.
2. Układ komunikacyjny planu obejmuje:
1) ulice układu podstawowego, którą stanowią ulica Niepodległości i ulica Warszawska (w ciągu drogi krajowej Nr 48 (822) relacji Tomaszów Mazowiecki - Kozienice - Dęblin - Kock) oznaczone w planie symbolem KG,
2) ulice układu obsługującego, które stanowią:
- ulice dojazdowe (istniejące i projektowane) oznaczone symbolem KD (Kościuszki, Prosta, Rynek, Żabia i Wąska),
- ulica, którą stanowi ciąg pieszo-jezdny oznaczony symbolem KXD.
3. Zabezpiecza się ogólnodostępne, czasowe miejsca postojowe w formie zatok przyulicznych, wydzielonego parkingu przy placu nawrotowym na zakończeniu ulicy Wąskiej (na terenie oznaczonym symbolem KU); dopuszcza się możliwość parkowania wzdłuż ulic dojazdowych.
Obowiązuje zakaz realizacji zatok postojowych wzdłuż ulicy w klasie G, to jest w ulicach Warszawskiej i Niepodleglości.
4. Podane szerokości ulic w liniach rozgraniczających nie dotyczą rejonu skrzyżowań, które zostaną ostatecznie określone w drogowych projektach budowlanych.
5. W granicach terenów przeznaczonych pod komunikację /K/ dopuszcza się lokalizację sieci i urządzeń infrastruktury technicznej oraz zieleni izolacyjno-ozdobnej,
6. Ustala się następujące parametry techniczne dla poszczególnych ciągów komunikacyjnych:
a) dla ulicy oznaczonej symbolem KG (ulice Warszawska i Niepodległości):
- klasa - droga główna - G,
- szerokość w liniach rozgraniczających - zgodnie ze stanem istniejącym i rysunkiem planu,
- jezdnia - szerokości minimum 10,5 m,
- chodnik obustronny, oddzielony od jezdni pasem zieleni (z wyłączeniem odcinka Rynku, gdzie chodniki mogą przylegać do jezdni),
W przypadku budowy wielkopowierzchniowego obiektu handlowego na obszarze oznaczonym symbolem 4 UP/UC - II wariant, w rejonie tego terenu, w ramach planowanej inwestycji niezbędna będzie realizacja dodatkowych pasów ruchu na drodze Nr 48, w szczególności dla pojazdów skręcających w lewo.
b) dla ulic dojazdowych oznaczonych symbolem KD:
- szerokość w liniach rozgraniczających - minimum 10,0 m, i zgodnie z rysunkiem planu;
- jezdnie szerokości minimum 5,0m; jezdnię w ulicy Wąskiej należy usytuować w odległości 5,0 m od granicy i ogrodzenia terenów specjalnych, na odcinku jak oznaczono na rysunku planu;
- chodniki o szerokości minimum 2,0 m przylegające do jezdni; wzdłuż ulicy Wąskiej dopuszcza się chodniki jednostronne od strony północnej, to jest od terenów zainwestowania; po południowej stronie jezdni dopuszcza się realizację miejsc postojowych, zgodnie z zasadą przedstawioną na rysunku planu.
Na zakończeniu ulicy Wąskiej, od strony zachodniej należy zrealizować plac nawrotowy oraz miejsca postojowe, zgodnie z zasadą przedstawioną na rysunku planu.
c) dla ciągu pieszo-jezdnego oznaczonego symbolem KXD:
- szerokość w liniach rozgraniczających - 5,0 m,
- szerokość pasa ruchu - minimum 4,0 m,
- obowiązuje nawierzchnia z barwnej kostki betonowej.
§ 9
Zasady uzbrojenia terenu
1. Zaopatrzenie w wodę.
1) ustala się zaopatrzenie w wodę z ogólnomiejskiego systemu wodociągowego miasta Dęblina,
2) adaptuje się istniejące sieci wodociągowe w ulicach, w powiązaniu z projektowanymi odcinkami sieci, z podłączeniem do głównego wodociągu 150 zasilającego obszar opracowania, a znajdującego się w ul. Warszawskiej,
3) przyjmuje się, że awaryjne ujęcie wody do użytkowania w warunkach specjalnych zlokalizowane będzie na terenie zieleni parkowej, po północnej stronie ulicy Niepodległości,
4) ustala się likwidację istniejących studni kopanych w tym obszarze.
2. Odprowadzanie ścieków kanalizacji sanitarnej
1) ustala się skanalizowanie - zgodnie z programem - całego obszaru objętego planem siecią kanalizacji sanitarnej przewodowej, ulicznej z podłączeniem zabudowy mieszkaniowej, obiektów użyteczności publicznej, administracji, usług, handlu do ogólnomiejskiego systemu kanalizacji i oczyszczalni ścieków,
2) obowiązuje podłączenie projektowanej sieci kanalizacji sanitarnej do przepompowni P9 projektowanej zgodnie z programem kanalizacji miasta Dęblina, zlokalizowanej w sąsiedztwie obszaru po jego stronie zachodniej, po drugiej stronie rzeki Irenki,
3) ustala się likwidację wszystkich osadników i szamb bezodpływowych obecnie spełniających rolę indywidualnych urządzeń do odprowadzania i oczyszczania ścieków dla obiektów na całym obszarze objętym planem,
4) dopuszcza się korzystanie z istniejących osadników i szamb bezodpływowych wyłącznie do czasu realizacji kanalizacji przewodowej z odprowadzaniem ścieków sanitarnych do systemu ogólnomiejskiego,
5) warunkiem realizacji kanalizacji sanitarnej na obszarze objętym planem jest wcześniejsze zrealizowanie przepompowni P9 i kolektora sanitarnego w ul. Składowej, które będą powiązane z istniejącą przepompownią P1 usytuowaną przy ulicy Konopnickiej.
3. Odprowadzanie ścieków kanalizacji deszczowej
1) ustala się skanalizowanie obszaru opracowania siecią kanalizacji deszczowej, przewodowej ulicznej, z odprowadzaniem ścieków poprzez zbiornik - osadnik pierwszej fali deszczu do rzeki Irenki przebiegającej wzdłuż zachodniej granicy planu,
2) ustala się lokalizację zbiornika - osadnika na terenie oznaczonym symbolem 24 IKD, w południowo-zachodniej części obszaru,
3) nie dopuszcza się powierzchniowego odprowadzania ścieków deszczowych do gruntu oraz bezpośrednio do rzeki Irenki, bez podczyszczania ścieków w osadniku pierwszej fali deszczu.
4. Zaopatrzenie w gaz. Ciepłownictwo.
1) ustala się zaopatrzenie w gaz ziemny przewodowy obszaru objętego planem z ogólnomiejskiego systemu gazyfikacji miasta Dęblina, z podłączeniem do istniejącego gazociągu w ul. Warszawskiej,
2) adaptuje się istniejące sieci uliczne z przeznaczeniem do dalszej eksploatacji z warunkiem przystosowania ich do możliwości dostarczania gazu dla potrzeb grzewczych zabudowy istniejącej i projektowanej,
3) zaopatrzenie w ciepło obiektów zabudowy mieszkaniowej i usługowej wyłącznie z kotłowni opalanych paliwem ekologicznie czystym tj. gazem ziemnym przewodowym, gazem płynnym propanowo-butanowym, olejem opałowym bądź energią elektryczną,
4) obowiązuje dostosowanie się w przedsięwzięciach inwestycyjnych ciepłownictwa do wymagań przepisów szczególnych.
5. Usuwanie odpadów komunalnych
1) ustala się, że usuwanie odpadów komunalnych z poszczególnych posesji w obszarze planu odbywać się będzie na miejskie wysypisko odpadów stałych, wywożonych odpowiednim, nieuciążliwym dla mieszkańców sprzętem asenizacyjnym,
2) gromadzenie odpadów odbywać się będzie na terenie poszczególnych posesji w pojemnikach usytuowanych w zadaszonych osłonach śmietnikowych lub odpowiednich pomieszczeniach nie stwarzających uciążliwości dla sąsiednich obszarów, z możliwością wprowadzania zasady segregacji odpadów.
6. Elektroenergetyka
1) zasilanie - stacje transformatorowe i sieć 15 kV
Jako podstawowe przewiduje się zasilanie obszaru opracowania z istniejącej stacji tranformatorowej wnętrzowej 15/0,4 kV ST-49 oraz stacji wnętrzowej projektowanej (18 IE). Zasilanie rezerwowe w wypadku awarii ze stacji istniejącej wnętrzowej ST-28 usytuowanej przy ul. Okólnej za pomocą istniejących kabli niskiego napięcia biegnących poprzez złącza Komisariatu Policji i PKO BP do Szkoły Podstawowej nr 1.
Po stronie średniego napięcia stację projektowaną planuje się zasilić liniami kablowymi 15 kV, stanowiącymi wpięcie w istniejącą linię kablową ze stacji ST-49 do stacji ST-28. Docelowo planuje się dodatkowo połączyć linią kablową 15 kV, stację projektowaną ze stacją T-1, ujętą w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego osiedla Lipowa.
2) sieć niskiego napięcia
Aby zachować istniejące oświetlenie uliczne bez ponoszenia dodatkowych kosztów inwestycyjnych - dopuszcza się wykorzystanie istniejących linii napowietrznych niskiego napięcia. Poszczególne obwody tych linii zasilane powinny być ze stacji transformatorowych za pośrednictwem linii kablowych. Nowe przyłącza należy wykonywać jako doziemne kablowe lub z istniejących słupów, napowietrzne z przewodami izolowanymi.
7. Telekomunikacja
1) obsługa terenu w zakresie telekomunikacji - z istniejących i projektowanych central telefonicznych miasta Dęblina, zlokalizowanych poza terenem objętym opracowaniem planu,
2) przyłącza stałe do poszczególnych obiektów należy wykonać jako kablowe w kanalizacji lub doziemne,
3) dwa słupy linii telefonicznej napowietrznej przy ul. Rynek Niepodległości (dwa przęsła i przyłącze) należy zlikwidować jako zbędne po wykonaniu przyłączy doziemnych.
Rozdział III
Ustalenia szczegółowe
§ 10
1. Dla terenu oznaczonego symbolem 1 UC ustala się:
1) przeznaczenie podstawowe: usługi komercyjne nieuciążliwe w tym z zakresu gastronomii, administracja gospodarcza, usługi bytowe,
2) przeznaczenie dopuszczalne: usługi publiczne z zakresu administracji, ochrony socjalnej itp., urządzenia obsługi komunikacji w tym stacje paliw płynnych i gazowych.
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) adaptacja istniejącego zagospodarowania i zabudowy z możliwością modernizacji i uzupełnień o funkcje określone w ustępie 1,
2) naziemne urządzenia kubaturowe stacji paliw należy usytuować poza strefą ochrony konserwatorskiej układu urbanistycznego miasta Dęblina, oznaczoną na rysunku planu i zgodnie z przepisami szczególnymi,
3) zjazd z terenu stacji należy zaprojektować na ulicę KD od strony wschodniej; do czasu zmiany drogi wewnętrznej na ulicę publiczną dopuszcza się wykonanie zjazdu na ulicę klasy KG (ulica Niepodległości),
4) dopuszcza się realizację nowych obiektów usługowych i zmiany podziałów własnościowych,
5) zasady kształtowania zabudowy:
a) wysokość - do 2 kondygnacji i do 7,0 m, ponad istniejący poziom terenu przy budynku,
b) powierzchnia zabudowy działki - do 35%,
c) obowiązuje wyeksponowanie i atrakcyjne uształtowaie elewacji od strony ulicy Niepodległości i ulicy dojazdowej,
d) obowiązuje zapewnienie czytelnego, bezkolizyjnego dojścia dla pieszych od ulicy Niepodległości do budynków uługowych; dopuszcza się dojście od strony wschodniej od ulicy dojazdowej KD,
6) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 11
1. Dla terenu oznaczonego symbolem 2 UP ustala się:
1) przeznaczenie podstawowe: usługi publiczne z zakresu oświaty i administracji,
2) przeznaczenie dopuszczalne: inne usługi publiczne oraz usługi komercyjne nieuciążliwe.
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) adaptacja istniejącego zagospodarowania i zabudowy z możliwością modernizacji i uzupełnień,
2) w południowej części działki dopuszcza się realizację usług publicznych lub komercyjnych, z dostępem od ulicy KD,
3) zasady kształtowania zabudowy:
a) wysokość - do 7,0 m ponad istniejący poziom terenu przy budynku,
b) powierzchnia zabudowy działki - do 30 %,
c) nieprzekraczalna linia zabudowy - zgodnie z rysunkiem planu,
d) obowiązuje wyeksponowanie i atrakcyjne ukształtowanie elewacji adaptowanego budynku od strony ulicy Niepodległości,
4) obowiązuje zapewnienie bezkolizyjności przebiegu przez teren kolektora kanalizacji sanitarnej i dostępu do niego w celach eksploatacyjno-technicznych,
5) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 12
1. Dla terenu oznaczonego symbolem 3 UP ustala się:
1) przeznaczenie podstawowe: usługi publiczne z zakresu oświaty,
2) przeznaczenie dopuszczalne: inne usługi publiczne.
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) na terenie dopuszcza się adaptację istniejącego zagospodarowania i zabudowy z możliwością modernizacji i uzupełnień o nowe obiekty,
2) zasady kształtowania zabudowy:
a) wysokość - do 8,0 m ponad istniejący poziom terenu przy budynku,
b) powierzchnia zabudowy działki - do 25 %,
c) wzdłuż granic działki obowiązuje realizacja pasa zieleni izolacyjnej,
d) nieprzekraczalna linia zabudowy - zgodnie z rysunkiem planu,
e) obowiązuje wyeksponowanie i atrakcyjne uształtowaie elewacji od strony ulicy Niepodległości.
3) obowiązuje zapewnienie bezkolizyjności przebiegu przez teren - kolektora kanalizacji sanitarnej i dostępu do niego w celach eksploatacyjno-technicznych,
4) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 13
1. Teren oznaczony symbolem 4 UP/UC przeznacza się pod usługi publiczne z zakresu nauki, oświaty, administracji lub usługi komercyjne z dopuszczeniem obiektów produkcyjnych oraz handlu z obiektami o powierzchni powyżej 1000 m2.
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
I wariant - usługi publiczne
1) wysokość zabudowy - do 2 kondygnacji i do 8,7 m ponad istniejący poziom terenu przy budynku,
2) dach płaski,
3) powierzchnia zabudowy działki - do 28 %,
4) poziom posadowienia parteru - maksymalnie do 0,45 m ponad istniejący poziom chodnika przy ulicy Niepodległości,
5) zasady kształtowania przestrzeni:
a) obiekt powinien stanowić akcent przestrzenno-programowy w tej części miasta,
b) w kształtowaniu architektonicznym należy zastosować współczesne środki formalne i zaakcentować główne wejście do obiektu,
c) od strony południowej należy przewidzieć i zaprojektować przestrzeń publiczną w postaci przeszklonego hallu lub dziedzińca o wysokości 2 kondygnacji - (forum obiektu),
6) na terenie od strony ulicy Niepodległości należy urządzić miejsca postojowe - parking o wielkości do 32 stanowisk,
7) ewentualną zabudowę uzupełniającą np. hotel, akademik należy usytuować od strony południowej, w strefie oznaczonej na rysunku planu symbolem MZ, a budynki gospodarcze i uzupełniające - od strony zachodniej, w strefie oznaczonej symbolem G,
8) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
II wariant - usługi komercyjne
1) dopuszcza się przeznaczenie całego terenu pod usługi komercyjne - z dopuszczeniem produkcji i handlu z obiektami o powierzchni sprzedażowej powyżej 1000 m2,
2) wysokość zabudowy - do 2 kondygnacji i do 8,7 m ponad istniejący poziom terenu przy budynku,
3) dach płaski,
4) powierzchnia zabudowy działki - do 35 %,
5) poziom posadowienia parteru do 0,45 m ponad istniejący poziom chodnika przy ulicy Niepodległości,
6) zasady kształtowania przestrzeni:
a) obiekt powinien stanowić akcent przestrzenno-programowy w tej części miasta,
b) w kształtowaniu architektonicznym należy zastosować współczesne środki formalne, przeszklenia elewacji od strony ulicy i zaakcentować wejście główne do obiektu,
c) na terenie od strony ulicy, oznaczonym symbolem KU, należy urządzić miejsca postojowe - parkingi w ilości niezbędnej do potrzeb i prowadzonej działalności; w przypadku realizacji obiektu handlowego o profilu wielobranżowym - minimum 150 miejsc,
d) funkcje produkcyjną należy usytuować w południowej części terenu, w strefie oznaczonej symbolem G, z zapewnieniem odpowiedniego dojazdu; funkcja produkcyjna nie może pogorszyć stanu środowiska,
e) wzdłuż zachodniej, południowej i wschodniej granicy terenu należy przewidzieć pas zieleni izolacyjnej o szerokości minimum 3,0 m,
7) w związku ze znacznym wpływem inwestycji na ruch drogowy odbywający się po drodze krajowej, to jest ulicą Niepodległości w ramach planowanej inwestycji niezbędna będzie realizacja dodatkowych pasów ruchu na drodze Nr 48, w szczególności dla pojazdów skręcających w lewo,
8) powiązanie komunikacyjne planowanej inwestycji z drogą krajową Nr 48 należy uzgodnić z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział w Lublinie,
9) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 14
1. Teren oznaczony symbolem 5 US przeznacza się pod usługi publiczne z zakresu sportu i rekreacji.
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) ośrodek sportowo-rekreacyjny dla obsługi zespołów oświatowych oraz mieszkańców dzielnicy; w programie należy przewidzieć między innymi:
boisko do piłki nożnej,
bieżnię lekkoatletyczną prostą, długości 100 m,
boiska do gier małych z urządzeniami,
ścieżkę zdrowia, przebiegającą wzdłuż zieleni i granicy terenu,
widownię, częściowo-zadaszoną,
obiekty kubaturowe zaplecza,
2) wejście główne na teren od południa lub wschodu, od strony ulic dojazdowych; dopuszcza się dodatkowe wejścia oraz powiązanie terenu z przylegającymi obiektami nauki i oświaty,
3) wzdłuż granic terenu należy zrealizować pas zwartej zieleni izolacyjnej, średnio-wysokiej - do wysokości 5 m,
4) obiekty kubaturowe należy usytuować od strony południowo-zachodniej lub wschodniej,
5) wysokośc obiektów - 1 kondygnacja i do 7,5 m ponad istniejący poziom otaczającego terenu; dachy płaskie,
6) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 15
1. Teren oznaczony symbolem 6 KX przeznacza się pod wydzielony publiczny ciąg pieszy.
2. Warunki zagospodarowania:
1) ciąg prowadzi z ulicy Żabiej do obiektów oświaty,
2) szerokość ciągu w liniach rozgraniczających - minimum 4,5 m,
3) utwardzony pas ruchu - minimum 3,0 m,
4) z ciągu należy zapewnić dostęp do kolektora sanitarnego.
§ 16
1. Teren oznaczony symbolem 7 MN przeznacza się pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) obowiązuje podział terenu na działki zgodnie z zasadą przedstawioną na rysunku planu,
2) nieprzekraczalne linie zabudowy - zgodnie z rysunkiem planu,
3) powierzchnia zabudowy działki - do 25 %,
4) ze względu na występowanie w granicach terenu gruntu nasypowego, posadowienie budynków należy wykonać zgodnie z warunkami wynikającymi z badania geotechnicznego,
5) w południowej części terenu należy wydzielić zieleń publiczną - skwer oznaczony symbolem ZP, przy ciągu pieszym prowadzącym do obiektów oświaty,
6) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 17
1. Teren oznaczony symbolem 8 MN przeznacza się pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) północna część terenu położona jest na obszarze objętym ochroną konserwatorską, stanowiącym fragment historycznego układu urbanistycznego miasta Dęblina,
2) na terenie możliwa jest adaptacja istniejacej, realizacja nowej zabudowy, zgodnie z zasadami przedstawionymi na rysunku planu,
3) obowiązuje nieprzekraczalna linia zabudowy - zgodnie z rysunkiem planu,
4) południowej części terenu dopuszcza się realizację budynku usługowego, zgodnie z zasadą przedstawioną na rysunku planu,
5) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 18
1. Teren ozanaczony symbolem 9 MN przeznacza się pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) północna i zachodnia część terenu, zlokalizowana bezpośrednio przy ulicach Niepodległości i Prostej położona jest na obszarze objętym ochroną konserwatorską, stanowiącym fragment historycznego układu urbanistycznego miasta Dęblina,
2) na terenie możliwa jest adaptacja istniejącej, realizacja nowej zabudowy i przekształceń własnościowych, zgodnie z zasadą przedstawioną na rysunku planu,
3) obowiązuje obrzeżny system zabudowy mieszkaniowej; nowe obiekty należy sytuować wzdłuż ulic i obowiązujących oraz nieprzekraczalnych linii zabudowy,
4) powierzchnia zabudowy działki - do 40%,
5) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 19
1. Teren oznaczony symbolem 10 UC/UP przeznacza się pod usługi komercyjne lub usługi publiczne.
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) teren położony jest na obszarze objętym ochroną konserwatorską, stanowiącym fragment historycznego układu urbanistycznego miasta Dęblina,
2) obiekt stanowić będzie uzupełnienie pierzei Rynku,
3) budynek należy usytuować w obowiązującej linii zabudowy; powinien mieć w rzucie zarys w kształcie litery L, zgodnie z zasadą przedstwioną na rysunku planu,
4) obiekt powinien nawiązywać gabarytem, skalą, sposobem wykończenia elewacji do historycznej zabudowy miasta Dęblina, zaleca się podział pionowy elewacji północnej na 2-3 części, odpowiadające szerokości kamienicy dęblińskiej,
5) wjazd na działkę od strony ulicy Prostej, główne wejście od strony ulicy Rynek, dopuszcza się również wejście od strony ulicy Prostej,
6) obowiązuje dostosowanie parteru budynku pod względem funkcjonalnym i architektonicznym do prowadzenia usług (przeszklenia, witryny),
7) dopuszcza się usytuowanie garaży w kondygnacji podziemia, z wjazdem od ulicy Prostej,
8) dach stromy, o nachyleniu połaci do 380; kalenica dachu równoległa do ulicy Rynek, a w skrzydle równoległa do ulicy Prostej,
9) powierzchnia zabudowy działki - do 50%,
10) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 20
1. Dla terenu oznaczonego symbolem 11 UP ustala się:
1) przeznaczenie podstawowe: usługi publiczne z zakresu zdrowia,
2) przeznaczenie dopuszczalne: inne usługi publiczne, usługi komercyjne, nieuciążliwe,
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) na terenie możliwa jest adaptacja istniejącej, realizacja nowej zabudowy i przekształceń własnościowych,
2) po likwidacji osadników istnieje możliwość uzupełnienia zabudowy od strony zachodniej,
3) część północno-zachodnia terenu może być przeznaczona pod uzupełniającą zabudowę dla Urzędu Miejskiego,
4) wysokość zabudowy do 2 kondygnacji i nie więcej niż 7,0 m ponad istniejący poziom terenu przy budynku,
5) od stony ulicy Wąskiej obowiązuje wydzielenie drogi wewnętrznej zapewniającej dojazd do działek przylegających od stony północnej, o szerokości w liniach rozgraniczających 7,0 m, jak oznaczono na rysunku planu,
6) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 21
1. Teren oznaczony symbolem 12 MN przeznacza się pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) część północna i zachodnia terenu znajduje się na obszarze objętym ochroną konserwatorską, stanowiącym fragment historycznego układu urbanistycznego miasta Dęblina, a część południowo-zachodnia - w pasie nalotów lotniska,
2) na terenie obowiązuje obrzeżny typ zabudowy; nowe budynki należy sytuować wzdłuż ulic w obowiązujących lub nieprzekraczalnych liniach zabudowy,
3) powierzchnia zabudowy działki - do 25%,
4) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 22
1. Teren oznaczony symbolem 13 UC przeznacza się pod usługi komercyjne nieuciążliwe.
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) na terenie możliwa jest adaptacja i modernizacja istniejącej zabudowy,
2) dopuszcza się rozbudowę obiektu usługowego do wysokości 2 kondygnacji i nie więcej niż 8,5 m ponad istniejący poziom terenu przy budynku,
3) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 23
1. Teren ozanczony symbolem 14 UC przeznacza się pod usługi komercyjne
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) na terenie możliwa jest adaptacja i modernizacja istniejącej zabudowy,
2) dopuszcza się nadbudowę obiektu do wysokości 2 kondygnacji (wysokość części obecnego budynku),
3) wjazd na działkę od strony ulicy Kościuszki,
4) wejście i ekspozycja od strony przylegających ulic,
5) obowiązuje wydzielenie drogi dojazdowej o szerokości minimum 3,5 m, do działki nr ewidencyjny 502/1, jak oznaczono na rysunku planu,
6) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 24
1. Teren oznaczony symbolem 15 ZP przeznacza się pod zieleń publiczną urządzoną.
2. Warunki zabudowy i zagopodarowania:
1) teren objęty jest ochroną konserwatorską, stanowi fragment historycznego układu urbanistycznego miasta Dęblina,
2) adaptacja istniejącego terenu zieleni z możliwością modernizacji zagospodarowania, w tym nawierzchni ciągów pieszych, małej architektury i oświetlenia,
3) zagospdoarowanie terenu należy skoordynować i powiązać z zagospodarowaniem północnej części placu; oba tereny powinny tworzyć jedną przestrzenno - kompozycyjną całość,
4) układ ciągów pieszych, powinien nawiązywać do układu po północnej stronie ulicy KG,
5) w granicach terenu, na osi ulicy PCK dopuszcza się możliwość usytuowania akcentu plastycznego, zgodnie z zasadą przedstawioną na rysunku planu.
§ 25
1. Dla terenu oznaczonego symbolem 16 UP ustala się:
1) przeznaczenie podstawowe: uslugi publiczne z zakresu kultury,
2) przeznaczenie dopuszczalne: inne usługi publiczne lub usługi komercyjne nieuciążliwe.
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) ustala się adaptację z modernizacją istniejącego budynku i rozbudowę o nową część kubaturową,
2) istniejący obiekt od strony wschodniej i półniocnej należy rozbudować o część obejmującą przestrzeń publiczną, to jest przeszklony hall i sale wystawowe o wysokości 2 kondygnacji, tworząc nową elewację budynku od strony zachodniej - skweru i ulicy dojazdowej oraz ulicy Warszawskiej,
3) obiekt stanowić powinien dominantę programową - architektoniczną w tym rejonie miasta z ekspozycją - od strony skweru i ulicy Warszawskiej,
4) wysokość - do 2 kondygnacji i do 11,0 m ponad istniejący poziom terenu przy budynku,
5) w programe należy przewidzieć:
salę widowiskowo-kinową,
sale wystawowe,
pomieszczenia klubowe,
gastronomię,
6) w kształtowaniu architektonicznym zabudowy należy zastosować współczesne środki formalne oraz materiały wykończeniowe wysokiej jakości (przeszklenia, tynki, wykładziny),
7) dojazd i parking od strony ulicy Warszawskiej i od strony południowej z ulicy dojazdowej, zgodnie z zasadą przedstawioną na rysunku planu,
8) z terenu i podjazdu do usług kultury obowiązuje zapewnienie dojazdu do przylegającej zabudowy jednorodzinnej i stacji transformatorowej, oznaczonych symbolami 17 UC/MN i 18 IE,
9) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 26
1. Teren oznaczony symbolem 17 UC/MN przeznacza się pod usługi komercyjne z dopuszczeniem funkcji mieszkaniowej.
2. Warunki zabudowy i zagospodarowania:
1) północna część terenu położona jest na obszarze objętym ochroną konserwatorską, stanowiącym fragment historycznego układu urbanistycznego miasta Dęblina; leży również w pasie nalotów lotniska,
2) adaptacja istniejącej zabudowy przy ul. Warszawskiej, z dopuszczeniem modernizacji i możliwością realizacji nowego budynku mieszkalno-usługowego w obowiązującej linii zabudowy, zgodnie z zasadą przedstawioną na rysunku planu;
budynki należy kształtować na wzór kamienicy małomiasteczkowej,
3) obowiązuje dostosowanie parteru budynku pod względem funcjonalnym i architektonicznym do prowadzenia usług,
4) na pozostałym terenie obowiązuje realizacja usług w postaci budynków o obrzeżnym charakterze zabudowy,
5) wysokość budynku - do 2 kondygnacji,
6) dachy strome, o kącie nachylenia połaci do 400,
7) ekspozycja usług, przeszklenia i dostęp dla klientów od strony przestrzeni publicznej, ukształtowanej w ramach terenu oznacoznego symbolem 16 UP i zgodnie z zasadą przedstawioną na rysunku planu,
8) obowiązuje zapewnienie dojazdu na zaplecze działek i do usług z terenu oznaczonego symbolem 16 UP,
9) powierzchnia zabudowy działki - do 50%,
10) obowiązują odpowiednio ustalenia ogólne planu.
§ 27
1. Teren oznaczony symbolem 18 IE przeznacza się pod urządzenia obsługi elektroenergetyki - stację transformatorową.
2. Granica terenu stacji orientacyjna; ostateczna wielkość terenu zostanie określona w projekcie budowlanym.
§ 28
1. Teren oznaczony symbolem 19 ZP przeznacza się pod zieleń publiczną urządzoną.
2. Warunki zagospodarowania:
1) adaptacja z modernizacją zagospodarowania istniejącego terenu zieleni - skweru pomiędzy ulicą Warszawską, a obszarem urządzeń specjalnych na południu,
2) w projekcie zagospodarowania skweru należy dążyć do integracji przestrzennej i kompozycyjnej z terenem zieleni urządzonej od strony południowej, na terenie oznaczonym symbolem 23 IS,
3) obie części, południowa z pomnikiem i północna - miejska powinny stanowić jedną, przestrzenną całość, zgodnie z zasadą przedstawioną na rysunku planu,
4) w programie zagospodarowania należy przewidzieć:
aleje spacerowe,
zieleń ozdobną, wysoką i niską,
elementy małej architektury i oświetlenie,
5) obowiązuje likwidacja istniejących obiektów kubaturowych,
6) w układzie ciągów pieszych należy zaprojektować aleję spacerowo-widokową o szerokości około 5,0 m, łączącą ulicę Warszawską z rejonem pomnika; aleję należy zorientować osiowo na pomnik, usytuowany na terenie oznaczonym symbolem 23 IS,
7) otoczenie alei należy odpowiednio zagospodarować organizując ekspozycje kwiatowe, zlokalizować elementy małej architektury i odpowiednie oświetlenie.
§ 29
1. Tereny oznaczone symbolami 20 W, 21 W i 22 W przeznaczone są pod wody otwarte - rzeka Irenka i jej otoczenie.
§ 30
Teren oznaczony symbolem 23 IS przezanczony jest pod urządzenia specjalne.
§ 31
1. Teren oznaczony symbolem 24 IKD przeznacza się pod urządzenia odprowadzania i oczyszczania wód deszczowych - zbiornik podczyszczający pierwszej fali deszczów.
2. Warunki zagospodarowania:
1) dojazd do terenu w celach eksploatacyjno-technicznych o szerokości minimum 3,5 m z ulicy Wąskiej,
2) ze względu na sąsiedztwo terenów ekspozycji samolotów obiekt należy maksymalnie odizolować wizualnie poprzez zieleń lub inne rozwiązanie techniczne.
Rozdział IV.
Przepisy końcowe
§ 32
Ustala się stawkę procentową wysokości jednorazowej opłaty w przypadku zbycia nieruchomości o wielkości 0 %.
§ 33
Plan przechowywany jest w Urzędzie Miejskim w Dęblinie, który zobowiązany jest do udostępniania go zainteresowanym w ramach obowiązujących przepisów.
§ 34
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi miasta Dęblina.
§ 35
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.